Bezpieczeństwo
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości – od 1 czerwca b.r. mamy obowiązek zweryfikować, czy Twój PESEL jest zastrzeżony.
Wyciek naszego numeru PESEL to naruszenie ochrony danych osobowych, którego konsekwencje mogą realnie dotknąć każdego z nas. Numer PESEL można wykorzystać do wyłudzenia kredytu na nasze dane, zakupu wartościowego sprzętu na raty, których nigdy nie zobaczymy, czy też duplikatu karty SIM, który posłuży do kradzieży pieniędzy znajdujących się na naszym koncie bankowym. Konsekwencją takich naruszeń są rzeczywiste straty finansowe.
W jakich przypadkach będziemy weryfikowali Twój numer PESEL
- Przed zawarciem każdej Umowy o:
- rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy (ROR) lub rachunek oszczędnościowy,
- kredyt gotówkowy,
- kredyt studencki,
- kredyt w rachunku ROR (limit),
- kredyt hipoteczny,
- kartę kredytową,
- kartę przedpłaconą,
- udzielenie wsparcia/zawarcia Aneksu w ramach FWK.
Ponad to, zweryfikujemy Twój PESEL przy każdym zawieranym aneksie / umowie kredytowej zwiększającej zadłużenie Twojego kredytu.
- Przed realizacją każdej wypłaty gotówkowej w Oddziale Banku jeśli suma wypłat z dnia dzisiejszego lub składana obecnie dyspozycja, spowodują przekroczenie limitu wypłat gotówkowych ponad ustawowy limit.
Wysokość limitu to kwota stanowiąca trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. -
Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na:
- sprawy urzędowe (np. zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów),
- sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty),
- udział w wyborach,
- ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy),
- korzystanie z profilu zaufanego,
- podróżowanie (np. przekraczanie granicy, latanie samolotem czy kupowanie biletów),
- wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy),
- korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).
-
Kiedy należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Zrób to, jeśli chcesz:- utworzyć nowy rachunek bankowy,
- wziąć kredyt lub pożyczkę,
- kupić coś na raty,
- wypłacić w placówce bankowej większą kwotę pieniędzy (powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę),
- podpisać akt notarialny dotyczący nieruchomości,
- otrzymać kopię swojej karty SIM.
Podsumowując, pamiętaj o cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL, kiedy załatwiasz niektóre sprawy z bankami, instytucjami finansowymi, notariuszami lub operatorami telekomunikacyjnymi.
Zarówno zastrzeganie numeru PESEL, jak i cofanie zastrzeżenia to usługi bezpłatne – bez względu na to, ile razy z nich skorzystasz.
Zmieniaj swój status zastrzeżenia świadomie, ponieważ pomiędzy kolejnymi zmianami potrzebne jest 30 minut przerwy. Oznacza to, że zastrzeżenie numeru PESEL możesz w każdej chwili cofnąć, ale żeby ponownie go zastrzec, musisz zaczekać pół godziny.
Jeśli spełnisz jednocześnie dwa warunki w dniu bieżącym, tj. przekroczysz limit wypłat i będziesz miał zastrzeżony numer PESEL nie zrealizujemy dyspozycji wypłaty gotówkowej w żadnym naszym Oddziale Banku.
Dodatkowo zablokujemy wypłaty gotówkowe we wszystkich naszych oddziałach, na kolejne 12 godzin, na wszystkich Twoich rachunkach.
Pamiętaj
Możesz zastrzec oraz cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL:
- na stronie www.gov.pl,
- w aplikacji mObywatel,
- w urzędzie gminy.
Po wykonaniu czynności bankowych można ponownie zastrzec swój numer PESEL.
Cyberprzestępcy podszywają się pod pracownika banku lub policjanta i straszą, że stracisz pieniądze. Pamiętaj, że nie wysyłamy SMS-ów, które potwierdzają rozmowę z pracownikiem banku.
Jak przebiega oszustwo?
Dzwoni oszust, który podaje się za pracownika banku, policjanta lub nawet prokuratora. Wykorzystuje luki w sieci telekomunikacyjnej, aby udowodnić, że dzwoni z numeru prawdziwej infolinii banku lub instytucji. Na ekranie możesz zobaczyć nazwę banku, instytucji lub numer infolinii. Dla większej wiarygodności rozmowy możesz otrzymać SMS-a z potwierdzeniem, że dzwoni nasz pracownik. W rzeczywistości to oszustwo.
Przestępca będzie Cię nakłaniać do przekazania pieniędzy. Nastraszy Cię, że ktoś próbuje wykraść Twoje dane. Aby zabezpieczyć Twoje pieniądze, poprosi o pilny przelew. Możesz też usłyszeć od niego określenie „specjalne konto techniczne”.
W takiej sytuacji nie przekazuj w żaden sposób swoich pieniędzy! Pamiętaj – jeśli sytuacja tego wymaga, dla bezpieczeństwa sami zablokujemy Twoją bankowość.
Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
Nie wysyłamy SMS-ów z potwierdzeniem, że rozmawiasz z naszym pracownikiem. Jeśli takiego dostaniesz – skontaktuj się z nami. Numer znajdziesz na naszej stronie
Nie przekazuj nikomu swoich pieniędzy ani kodów BLIK
Nie podawaj nikomu danych do bankowości internetowej
Nie działaj pod presją czasu – oszuści chcą Cię nastraszyć
Nie przelewaj pieniędzy, kiedy ktoś prosi Cię o to podczas rozmowy telefonicznej
Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, takiego jak TeamViewer czy AnyDesk – takie aplikacje pozwalają na zdalny dostęp do Twojego urządzenia.
BLIK jest szybką i bezpieczną metodą płatności w Internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Należy jednak pamiętać, że udostępnienie kodu BLIK osobie trzeciej może spowodować inicjację transakcji w naszym imieniu przez inną osobę – np. oszusta.
Główne schematy oszustwa na BLIK
- Messenger: Oszust przejmuje konto na Facebooku, a następnie, podszywając się pod znajomego, prosi o kod BLIK. Wciągnięcie w rozmowę i nacisk na szybkie działanie są kluczowe. Przykład: przestępca włamuje się na konto w mediach społecznościowych rodziny ofiary. Pisze o potrzebnie pilnej pożyczki na niewielką kwotę i wygenerowanie kodu BLIK. Pożyczkę obiecuje zwrócić za kilka dni. Ponieważ korzysta z tożsamości bliskiej osoby nieświadoma ofiara nie widzi konieczności dodatkowej weryfikacji.
- Ogłoszeniowe strony jak OLX, Vinted: Oszust podaje link do strony, która ma na celu wyłudzenie kodu BLIK. Przykład: ofiara wystawia na OLX produkt do sprzedaży i dostaje w aplikacji WhatsApp wiadomość od potencjalnego klienta. Pisze on, że jest zainteresowany i chciałby kupić ten produkt przez InPost. Ofiara odpisuje więc, że nie ma problemu i po chwili otrzymuje odpowiedź, że klient zaraz zapłaci. Po kilku minutach przychodzi SMS od InPost z linkiem do potwierdzenia. Ofiara kilka w odnośnik i przechodzi na stronę firmy kurierskiej. Ale aby otrzymać pieniądze, ofiara musi tylko wpisać dane karty bankowej, na którą wpłyną środki. W kolejnym oknie pojawia się już tylko prośba o wpisanie kodu BLIK i potwierdzenie wypłaty.
- SMS Phishing: Wiadomości tekstowe informujące o zaległych płatnościach, które są fałszywe, ale nakłaniają do podania kodu.
- Vishing: Oszuści dzwonią, udając przedstawicieli banku czy innych instytucji, i starają się wyłudzić informacje, takie jak kody BLIK. Co więcej mogą użyć technologii do klonowania głosu, aby podszyć się pod osobę, którą znasz i prosić o przekazanie określonej kwoty pieniędzy, oczywiście za pośrednictwem kody. Tego typu oszustwa na BLIK są szczególnie trudne do identyfikacji, ponieważ dzięki technologii deepfake odbiorca jest przekonany, że rozmawia z kimś bliskim potrzebującym wsparcia. Przykład: z ofiarą kontaktuje się rzekomy pracownik banku. W rozmowie telefonicznej oszust informuje, że wykryto próbę zaciągnięcia zobowiązania na rachunek tej osoby. Aby potwierdzić tożsamość klienta, prosi o podanie informacji dotyczących stanu rachunku, wysokości zgromadzonych środków itd. Nieświadoma ofiara udziela wszystkich informacji. Następnie przestępca prosi o wygenerowanie kodu BLIK, który pomoże w zdemaskowaniu oszusta. Kod ten posłuży oczywiście do pobrania pieniędzy z bankomatu.
Jak się zabezpieczyć przed oszustami?
- Weryfikuj rozmówcę: Zawsze zadzwoń i upewnij się, że to rzeczywiście znajomy prosi o kod.
- Unikaj klikania w linki: Oszust może wykorzystać link do wyłudzenia danych.
- Brak aplikacji BLIK: Kod BLIK generuje się tylko w oficjalnej aplikacji banku.
- Nie podawaj kodu BLIK do weryfikacji: Kody BLIK są tylko do płatności i wypłat.
- Dbaj o 2FA: Dla swojego konta na portalach społecznościowych ustaw dwuskładnikowe uwierzytelnianie.
Pamiętaj! Kiedy ktoś prosi Cię o kod BLIK:
• Nie działaj pochopnie. Najlepiej zadzwoń do tej osoby.
• Zawsze sprawdzaj, komu wysyłasz kody do płatności mobilnych.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
Jak rozpoznać fałszywy banknot?
Posługiwanie się fałszywym banknotem jest przestępstwem, dlatego też polecamy Państwu prezentację przygotowaną przez Narodowy Bank Polski pt. "Zabezpieczenia polskich banknotów".
Polskie banknoty zostały zaprojektowane tak, aby można było łatwo sprawdzić ich autentyczność.
Polecana prezentacja ukazuje krok po kroku jak można upewnić się, iż banknot jest autentyczny.
Zobacz jak rozpoznać fałszywy banknot
Elementem decydującym o tym, czy system dokonywania płatności kartami charakteryzuje się wysokim bądź niskim poziomem bezpieczeństwa jest ODPOWIEDNIE zachowanie posiadacza karty płatniczej.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej:
Kartę należy podpisać natychmiast po jej otrzymaniu.
Ochrona numeru karty i innych poufnych kodów, które umożliwiają dokonanie transakcji jest obowiązkiem każdego posiadacza karty płatniczej.
Posługując sie kartą płatniczą pamiętajmy o tym, iż karty nie wolno nawet na chwilę stracić z pola widzenia. Po transakcji należy ja odebrać bez zbędnej zwłoki.
Przed skorzystaniem z bankomatu upewnijmy się czy nie został on zmodyfikowany (czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu gdzie wkładamy kartę), czy w jego sąsiedztwie nie stoi osoba obserwująca nas i bezpośrednie otoczenie urządzenia.
Korzystając z bankomatu starajmy się zasłonić klawiaturę np. ręką tak aby ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec wprowadzanego przez Nas kodu PIN.
Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie.
Zapisywanie kodu PIN na karcie bądź przechowywanie go razem z kartą jest zakazane. Wskazane jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej przegródce bądź etui.
Kontrolujmy na bieżąco stan konta. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności należy natychmiast poinformować bank oraz zastrzec kartę.
Wskazane jest zachowywanie pokwitowań transakcji, które nie doszły jednak do skutku.
Nie należy zostawiać karty ani pokwitowań transakcji bez nadzoru.
Przed ewentualnym wyrzuceniem należy dokładnie niszczyć wszystkie wnioski na karty płatnicze, dokumenty zawierające numer karty płatniczej.
Zachowujmy rozwagę przy przekazywaniu numeru karty. Nie należy udostępniać numeru nikomu, kto do Nas dzwoni a zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba dzwoniąca informuje, że są problemy techniczne i prosi o weryfikację informacji. Wydawcy kart nigdy nie weryfikują danych posiadaczy bądź kart przez telefon.
Ignorujmy pocztę elektroniczną, z której wynika konieczność podania informacji o karcie płatniczej bądź zachęca do odwiedzenia stron internetowych na których można zweryfikować dane karty, limity transakcyjne lub inne parametry nawet gdy korespondencja nosi cechy podobne jak korespondencji wydawcy (logo, kolorystyka).
Nie jest wskazane posiadanie przy sobie kart, które są rzadko wykorzystywane.
Jeśli w restauracji otrzymamy wydruk z terminala z miejscem na wpisanie napiwku w zależności od uznania należy wpisać kwotę napiwku bądź przekreślić to miejsce.
W bezpiecznym miejscu powinniśmy przechowywać aktualną listę numerów kart oraz adresów i telefonów do każdego z wydawców posiadanych kart.
Stosowanie w praktyce powyżej przedstawionych zasad umożliwi znaczące ograniczenie możliwości wystąpienia transakcji nieuprawnionych.
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci posiadacza rachunku
Szanowni Państwo,
Jeżeli jesteście Państwo posiadaczami rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej i nie jest to rachunek wspólny pragniemy poinformować o możliwości zadysponowania przez Państwa zgromadzonymi na ww. rachunkach środkami na wypadek śmierci poprzez złożenie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.
W przypadku śmierci zgromadzone na wymienionych wyżej rachunkach środki pieniężne zostaną wypłacone wskazanym przez Państwa bliskim osobom. Dyspozycję na wypadek śmierci można złożyć w oddziale Banku prowadzącym Państwa rachunek.
Zasady składania dyspozycji na wypadek śmierci na ww. rachunkach bankowych reguluje art. 56 ustawy Prawo bankowe, o treści następującej:
„1. Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie – po swojej śmierci – wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym przez których rozumie się: rodziców, dziadków, pradziadków itd., zstępnym przez których rozumie się: dzieci, wnuki, prawnuki itd. lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).
2. Kwota wypłaty, o której mowa w ust. 1, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.
3. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
4. Jeżeli posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza limit, o którym mowa w ust. 2, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.
5. Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.
6.Osoby, którym na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci wypłacono kwoty z naruszeniem ust. 4, są zobowiązane do ich zwrotu spadkobiercom posiadacza.”.
Jeżeli złożyliście Państwo taką dyspozycję w Banku, pragniemy przypomnieć o konieczności aktualizacji danych adresowych osób wskazanych w dyspozycji w celu jej sprawnej realizacji. Sprawdzenia i aktualizacji złożonych dyspozycji na wypadek śmierci można dokonać w oddziale Banku prowadzącym Państwa rachunek.